Zaujímavosti o káve, o ktorých ste možno ešte nepočuli

Zaujímavosti o káve, o ktorých ste možno ešte nepočuli

Tento nápoj pripravený z rozomletých zŕn kávovníka milujú takmer všetci bez rozdielu veku. Aj keď dlhodobo sa vedú debaty o tom, aká je káva návyková a ako by sa nemala piť, pozitíva prevyšujú negatíva a pitie kávy dokonca odporúčajú aj viacerí lekári.

Káva sa pripravuje rôznymi spôsobmi a s rôznymi prísadami. Teplota a jemnosť kávy ale závisí od konkrétneho spôsobu prípravy. V nasledujúcich riadkoch vám ale prezradíme pár zaujímavostí o káve, o ktorých ste možno ešte nepočuli.

Pôvod kávy Americano

Určite veľmi dobre poznáte druh kávy Americano. Viete ako vznikla a odkiaľ pochádza? Možno si myslíte, že priamo z Ameriky, ale mýlite sa. Tento nápoj vznikol v Taliansku počas druhej svetovej vojny, kedy si americkí vojaci riedili espresso horúcou vodou, lebo bolo pre nich príliš horúce.

Ak ste takúto kávu nepili, skúste si ju pripraviť zo zrnkovej Arabica kávy.

Káva nebola najskôr kávou

Skôr, ako sa začali pražiť kávové zrná a z nich sa pripravovala káva, ľudia pili tzv. cascaru. Cascara je vlastne šupka, či družina, ktorá obaľuje kávové zrná. S najväčšou pravdepodobnosťou končí ako hnojivo pre kávovníky, ale kedysi sa z nej pripravoval najmä čaj. Takže skôr, ako sa upražili prvé kávové zrná, využívala sa cascara na prípravu čaju. Dá sa pripraviť v horúcej, ale aj v studenej variante.

Čerešňové kôstky

Veľa ľudí nevie ako vyzerajú plody kávovníka. Vedeli ste, že káva sa robí z kríkovej rastliny, ktorej plody sú kávovníkové čerešne? Kávovník je ovocný strom a kávové zrná sú vlastne kôstky kávovníkových čerešní. Jedna čerešňa má tri kôstky, ktoré sa po dozretí spracúvajú.

Kávovary Jura, ale aj kávovary iných známych značiek vám vlastne pripravujú nápoj, ktorý pochádza z ovocia.

Káva má bohatý zdroj antioxidantov a jej pitie vám pomôže chrániť sa pred Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou, ale aj pred diabetesom 2. typu. Doprajte si preto kávu v primeranom množstve.

 

Zdroj obrázka:

Autor: amenic181 / Shutterstock.com

Share on FacebookSimilar Posts
Pozitívne účinky kávy na ľudský organizmus
Pozitívne účinky kávy na ľudský organizmus
Niekto si bez nej nevie predstaviť ráno, niekomu zase vôbec nechýba. Káva je obľúbený nápoj ľudí rôznych vekových kategórií, či...
Koľko kávy denne pre lepšie zdravie a aký kávovar vybrať
Koľko kávy denne pre lepšie zdravie a aký kávovar vybrať
Koľko kávy denne pre lepšie zdravie a aký kávovar vybrať Mnoho z nás si ráno bez šálky kávy už ani...
Káva robí dôchodcov múdrejšími a rýchlejšími
Káva robí dôchodcov múdrejšími a rýchlejšími
Káva robí dôchodcov múdrejšími a rýchlejšími Asi ste toho o káve počuli už veľa a možno je pre vás najdôležitejšie...

Zatial nebolo pridané žiadne hodnotenie.

Vaše hodnotenie


Name (required)

Email (required)

Website

Potvrďte že nie ste robot *